Cestování s domácími mazlíčky

Stejně jako lidé, i psi mohou trpět cestovní nevolností. U vašeho domácího mazlíčka se může projevit úzkostí, neklidem, zvracením, nadměrným sliněním nebo olizováním auta. Podívejte se do galerie na tipy, díky kterým můžete cestovním nesnázím předejít.

Kinetóza, tak se říká cestovní nevolnosti. Může ji způsobit stres, nezvyk na cestování autem, rychlá a klikatá jízda nebo přejedení před jízdou. „Psa nakrmte nejpozději tři až čtyři hodiny předem. Krmení zvířete příliš brzy před odjezdem může zvýšit riziko nevolnosti a zvracení během jízdy,“ říká odborník na psí výživu.

Pokud je pes v autě vystresovaný, rozhodně na něj nezvyšujte hlas nebo ho naopak výrazně neutěšujte. Jeho stav se tak může zhoršit. Zajistěte mu dostatek čerstvého vzduchu, dejte mu oblíbenou hračku či ho převážejte na dece, na kterou je zvyklý z domova.

Můžete jej následně připoutat speciálním bezpečnostním pásem nebo umístit do přepravky, která je připevněna ke karoserii vozu. Tímto způsobem jej ochráníte před možným zraněním v případě nárazu a zároveň minimalizujete riziko, že vás bude při jízdě vyrušovat.

Pokud je auto obsazeno jen částečně, můžete „obětovat“ také zadní sedačku a pořídit si speciální zvířecí potahy (autodeky) se zajištěním. S těmi pejsek může pohodlně cestovat a zároveň ochráníte auto před chlupy.

Před jízdou si nezapomeňte ověřit, že je pes v příjemné a pohodlné poloze. A to především u těch, kteří auto nemají rádi.