První americký stát zakázal aplikaci TikTok

Montana se stala prvním americkým státem, který zákázal čínskou aplikaci TikTok. Lze však očekávat, že věc bude mít soudní dohru a bude zkouškou toho, zda ve Spojených státech může být TikTok zcela zakázán, jak by si přála řada amerických zákonodárců. TikTok zákaz označil za protiústavní.

Zákaz sociální sítě proslulé krátkými videi zákonodárci Montany schválili v dubnu a nyní jej podepsal guvernér Greg Gianforte. Začít platit by měl od příštího roku.

Legislativa zakazuje aplikaci TikTok v Montaně stahovat a bude pokutovat obchody s aplikacemi či TikTok, pokud by ji ve státě nabízely. Výše pokuty byla stanovena na deset tisíc dolarů (218 tisíc Kč) denně za každý případ, kdy subjekt uživateli nabídne přístup k aplikaci, píše AP. Pokuty se na uživatele vztahovat nebudou.

Guvernér Montany Gianforte uvedl, že zákon podporuje „naši společnou prioritu chránit obyvatele Montany před dohledem čínské komunistické strany“. Také zakázal používat na vládních zařízeních veškeré sociální sítě, které shromažďují nebo poskytují osobní údaje zahraničním nepřátelům.

TikTok tvrdí, že má plán na ochranu amerických uživatelů, a zavázal se proti zákazu bojovat, stejně jako majitelé malých podniků, kteří uvádějí, že aplikaci využívají k oslovení svých zákazníků.

V prohlášení po podpisu guvernéra TikTok uvedl, že legislativa je v rozporu s prvním dodatkem americké ústavy, který se týká svobody projevu a dodal, že bude „hájit práva svých uživatelů v Montaně i mimo ni“.