Na humanitární pomoc pro Súdán jsou potřeba tři miliardy dolarů, uvedla OSN

Více než polovina súdánského obyvatelstva potřebuje pomoc a ochranu, uvedla OSN. Na humanitární pomoc pro konfliktem zasažený Súdán jsou podle OSN potřeba tři miliardy dolarů (65,5 miliardy Kč). Jedná se o dosud nejvyšší požadovanou částku z humanitárních výzev pro tuto východoafrickou zemi, informovala. Pomoc v zemi potřebuje 25 milionů lidí, před konfliktem to bylo 15 milionů. V Súdánu od poloviny dubna svádí boje o moc armáda a milice.

Civilisté se podle OSN snaží najít úkryty před nálety a rovněž vyhnout se střetům mezi soupeřícími vojenskými frakcemi. Vypadává elektřina a místní obyvatelé se potýkají zejména s nedostatkem jídla a vody.

„Humanitární pomoc a ochranu dnes potřebuje 25 milionů lidí, tedy více než polovina obyvatel Súdánu. To je nejvyšší počet, jaký jsme kdy v této zemi zaznamenali,“ uvedl dnes Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA).

Získat peníze pro Súdán se snaží dvojice agentur OSN – Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) a právě Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN. OCHA žádá o 2,6 miliardy dolarů na operace od května do října. UNHCR uvedla, že by požaduje 472 milionů dolarů, aby mohla pomoci jednomu milionu lidí v průběhu příštích šesti měsíců.